Z Raporu: Barış Demirel (BantMag 2023)

Z Raporu: Barış Demirel

Sık sık kabuk değiştiren, yenilikçi tavrıyla dinleyicisinin merakını daima üzerinde tutan trompetçi, şarkı yazarı ve prodüktör Barış Demirel geçtiğimiz martta, ikinci uzunçaları Bi’ Aralar İyiydim’i serbest bırakmıştı. Bu kez bir 90’lar klasiği olan Sibel Alaş’ın “Adam” yorumunu Berat Tunç imzalı klibiyle birlikte yayımlayan müzisyen, şarkıya dair hislerini şöyle anlatıyor:

“1995 yazına dair iki şey hatırlıyorum; ilkokul ikiye geçmiştim ve büyümüştüm artık. Diğeri ise Sibel’di. Hayatımda özel bağ kurduğum bir şarkı bu. 30 küsur senedir hep kendi kendime çaldım söyledim, hatta sahneye Adam albümünün kapağının basılı olduğu tişörtle çıktım, sokakta o tişörtle dolaştım. Yani ne kadar anlatabilirim bilmiyorum ama fazla özel işte… O yüzen keşke ben söylesem dediğim tek şarkı buydu. Yani keşke benim şarkım olsa diyebilecek kadar…”

Barış Demirel yanıtlıyor: Finalini değiştirmek istediğin bir film? Bu aralar sana en iyi gelen şey? Hayatta yaptığın ilk iş? Buyrunuz Barış Demirel Z Raporu’na.

Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Edesim gelmiyor. Ediyorsam da sosyal medyada takip ettiğim hesaplar ve bazı muhalif haber sitelerinden bakıyorum.

Hâlâ televizyon izliyor musun? İzliyorsan ne izliyorsun?

Valla her sabah çok sevdiğim bir rutinim var. Yataktan çıkar çıkmaz iki saat boyunca kahve içip trompet çalışıyorum ve aynı zamanda önümde beIN Sports açık oluyor. Manşet programında Uğur Meleke’nin yorumlarını dinleyip, sonrasında liglerden maç özetleri izliyorum. Gün Ortası‘nı da takip ediyorum. Güzel akıyor böyle. Şimdi yazın oynanan bir kupa yok, lig de bitti. Finaller bitene kadar NBA TV; sonrasına bakacağız. Bisiklet turu izlemeye dayanamıyorum. Bokstur, dövüştür onlara bakarım artık biraz da. Seviyorum kavga izlemeyi.

Günde kaç saat, en çok hangi platformlarda vakit geçiriyorsun?

Instagram elimde tesbih gibi oldu… Üç beş saati bulduğu oluyor.

Finalini değiştirmek istediğin bir film? 

2023 seçimleri.

En son izlediğin belgesel?

Aşk, Mark ve Ölüm. Çok beğendim, çabucak bitti…

Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu?

Peyote’nin, Hakan Orman ile yaratılan, hepimizde etkileri barınan 2000 ortalarından 2011’e kadar altın yıllarıyla ilgili bir belgesel ne güzel olurdu. Ne müzisyenler çıktı o dönemlerden, ne gruplar aldı yürüdü… Bazı şahane projeler de söndü, küstü gitti… Ama o dönem çok özeldi. çok.

Ekranda görmeye bayıldığın biri?

Fatih Terim.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Totally Enormous Extinct Dinosaurs <3.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Çok sevdiğim birkaç arkadaşımla rakıya gitmek ya da bir şeyler yiyip içmek. Onun dışında konser vermek, sahnede olmak yeniliyor beni; işe yarar hissediyorum.

En son yaptığın yolculuk nereyeydi? Birkaç cümlede özetleyebilir misin?

Ankara. Nisanda konser için gittim iki defa. Ankara dinleyicisini çok seviyorum.

Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanlış şey?

Cazcı.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın? 

2007’ye girerken Cevahir’de Noel Baba olmuştum. Her yanımda yastıklar vardı. 60 kiloydum. Herkes gülüyordu. Kimisi karnımdaki yastıklarla boks yapıyordu. Ben üniversitenin ilk yılları, doğum günleri ve sünnet gibi organizasyonlarda palyaço, Teletubbie (Lala), Spider-Man, Batman (off o taytları giymek…), Mickey Mouse, kovboy, korsan ne ararsan oldum. O işlerden biriktirdiğim parayla iki hafta yurt dışı tatiline çıkabilmiştim. Şimdi imkânsız.

Küçükken bir idolün var mıydı?

Kuzenim Özgür Abim. 11 yaş var aramızda. Sonradan çok seveceğim pek çok şeye ona özenmekle ve onun yönlendirmeleriyle başladım.

Senin hakkında muhtemelen bilmediğimiz bir şey?

Bir guilty pleasure olarak bazen kırmızı bira tüketimi.